İyi huylu tümörler, vücudunuzda anormal hücre büyümesi nedeniyle oluşan kitlelerdir. İyi huylu tümör genellikle kanserli tümörlerden daha az tehlikeli olup çoğu zaman kolayca tedavi edilebilirler. Ancak, iyi huylu tümörlerin belirtileri, tanınmalarını ve gerektiğinde tedavi edilmelerini sağlamak için önemlidir. İyi huylu tümörler genellikle vücudunuzun farklı bölgelerinde hissedilebilecek kitlelere neden olur. En yaygın olanları meme, tiroid, yumurtalık, testis ve deri tümörleridir. Bir kitleyi hissettiğinizde, hemen bir sağlık profesyoneline başvurmalısınız.

Deri tümörleri, deride renk değişiklikleri, kabarıklıklar veya benlerin büyümesi gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Herhangi bir şüpheli deri lekesini mutlaka doktora göstermelisiniz. İyi huylu tümörler genellikle ağrısızdır. Ancak büyüdüklerinde veya çevre dokulara baskı yapmaya başladıklarında ağrı ve rahatsızlık hissi oluşturabilirler. Özellikle mide veya bağırsaklarda bulunan tümörler bu tür semptomlara yol açabilir. Mide tümörleri gibi iç organlardaki tümörler, iştah kaybı ve kilo kaybına neden olabilir. Bu tür değişiklikler, tıbbi bir incelemeyi gerektirir.

Tiroid tümörleri gibi hormonal olarak etkileyen tümörler, hormon dengesizliklerine yol açabilir. Bu nedenle enerji düzeyinizde ve duygusal durumunuzda belirgin değişiklikler fark ederseniz, doktora başvurmalısınız. İyi huylu tümörler idrar kesesi, rahim veya prostat gibi iç organlarda da oluşabilir. Bu organlara baskı yapabilirler ve idrar yapma veya dışkılama sorunlarına yol açabilirler. Retina tümörleri gibi göz içindeki tümörler, görme değişikliklerine yol açabilir. Gözlerinizde herhangi bir belirgin değişiklik fark ederseniz, göz doktoruna gitmelisiniz.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Lütfen gerekli alanları doldurun.*