Beyin ve sinir cerrahisi, çeşitli sinir sistemi hastalıkları ve sorunlarıyla ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu alandaki uzmanlar, merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) ve periferik sinir sistemi ile ilgili cerrahi müdahaleler gerçekleştirirler. İşte beyin ve sinir cerrahisinin ilgilendiği başlıca hastalıklar ve sorunlar:

  • Tümörler
  • Travmalar
  • Vasküler Sorunlar
  • Nörolojik Bozukluklar
  • Kongenital Anomaliler
  • Hidrosefali
  • Sinir Sıkışmaları

Beyin ve omurilik tümörleri, baş ve bel ağrısı, nörolojik bozukluklar, denge sorunları gibi semptomlara yol açabilir. Beyin ve sinir cerrahları, tümörlerin çıkarılması veya azaltılması için cerrahi işlemler yapabilirler. Kafa ve omurilik yaralanmaları, beyin ve sinir cerrahlarının ilgilendiği acil durumlar arasındadır. Travmatik beyin yaralanmaları ve omurilik hasarları ciddi sonuçlara yol açabilir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Beyin damarlarının anevrizmaları, arteriovenöz malformasyonlar ve diğer damar hastalıkları, beyin ve sinir cerrahlarının ilgilendiği diğer alanlardır. Cerrahi müdahale bu tür sorunların tedavisinde önemli olabilir. Parkinson hastalığı, epilepsi ve diğer nörolojik rahatsızlıkların cerrahi tedavisi bazen gerekebilir. Beyin ve sinir cerrahları, bu hastalıkların tedavisinde derin beyin uyarımı gibi prosedürleri gerçekleştirebilirler.

Doğuştan gelen beyin ve omurilik anomalileri, bebeklerin veya çocukların tedavi edilmesini gerektirebilir. Beyin ve sinir cerrahları, bu tür durumları düzeltebilirler. Beyindeki aşırı sıvı birikimi olarak bilinen hidrosefali, genellikle bir çocuk hastalığıdır ve beyin ve sinir cerrahları tarafından tedavi edilebilir. Sinir sıkışmaları, özellikle omurga problemleri ile ilgili olarak beyin ve sinir cerrahlarının ilgilendiği bir başka alandır. Bu, sinirlerin sıkıştığı veya sıkıştığı durumları içerir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Lütfen gerekli alanları doldurun.*