Beyin tümörü, beynin içinde veya yakınında oluşan anormal hücre büyümeleridir. Bu durum, ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Beyin tümörlerinin belirtileri, türüne ve konumuna bağlı olarak değişebilir.  İnsanlar sık sık baş ağrısından muzdarip olabilirler. ancak beyin tümörleri genellikle diğer türdeki baş ağrılarından farklıdır. Bu baş ağrıları genellikle sabahları veya geceleyin artar ve istirahat sonrasında geçmez.

Beyin tümörleri, içinde bulunduğu bölgeye baskı yapabilir ve bu da mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Genellikle sabahları mide bulantısı artabilir. Beyin tümörleri bazen kişinin bilinç durumunda değişikliklere neden olabilir. Bunlar, hafıza sorunları, zihinsel bulanıklık, unutkanlık ve odaklanma güçlükleri gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Beyin tümörleri, sinir sistemi üzerinde baskı yapabilir ve bu da nörolojik belirtilere yol açabilir. Bunlar arasında güçsüzlük, dengesizlik, konuşma güçlükleri, görme sorunları ve felç yer alabilir.

Beyin tümörü, nöbetlere neden olabilir. Bu nöbetler kişinin bilinçsiz hale gelmesine ve kas kasılmalarına yol açabilir. Beyin tümörleri, kişilik değişikliklerine yol açabilir. Bu, kişinin duygusal olarak farklı davranmasını, sinirlilik, depresyon veya anksiyete gibi belirtileri içerebilir. Beyin tümörleri, iç kulak veya beyin sapı üzerinde baskı yapabilir ve bu da baş dönmesine ve denge sorunlarına neden olabilir. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçı sizde mevcutsa veya bu belirtiler şiddetleniyorsa, bir doktora başvurmalısınız.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Lütfen gerekli alanları doldurun.*