Yüzyıllardır kullanılan akupunktur, birçok insan için ağrı yönetimi, stres azaltma ve genel sağlık iyileştirmesi için etkili bir alternatif tedavi seçeneği olarak kabul edilmektedir. Ancak, akupunktur herkes için uygun olmayabilir. Bazı durumlarda dikkatle ele alınması veya tamamen kaçınılması gerekebilir. Aşağıda sıraladığımız durumlarda akupunktur önerilmez;

  • Kanama bozukluğu bulunanlar
  • Hamile kadınlar
  • Bağışıklık sistemi sorunları bulunanlar
  • Kalp problemleri bulunanlar
  • Cilt enfeksiyonuna sahip olanlar

Akupunktur, iğnelerin cilt altına girmesi ve bazen damarları geçmesi gereken bir işlemdir. Bundan dolayı, kanama bozukluklarına sahip olan kişilerde kanamaları artırabilir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hamilelik sırasında akupunktur, belirli durumlar için güvenli olabilir. Ancak doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Yanlış uygulandığında erken doğum riskini artırabilir. Hamile kadınlar akupunktur düşünüyorsa, bir uzmandan danışmanlık almalıdır.

Bağışıklık sistemi sorunlarına sahip olan kişiler, akupunkturun bağışıklık sistemini daha da etkileyebileceği için dikkatli olmalıdır. Ayrıca, ağır ilaçlarla tedavi gören kişilerin akupunktur kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önerilir. Ciddi kalp sorunları olan kişiler, akupunkturun stresi azaltmada yardımcı olabileceği gibi, bu tür bir tedaviye başlamadan önce kardiyologlarına danışmalıdır. Bazı durumlarda akupunktur, kalp atışlarını etkileyebilir.

Akupunktur iğneleri, cilt yoluyla vücuda girdiği için cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. Ayrıca, cilt üzerinde lazerle tedavi görmüş kişilerde bu bölgelerde akupunktur uygulanmamalıdır. Bazı psikolojik durumlar, akupunkturun rahatsızlık yaratabilir. Özellikle travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlarda, akupunkturun tetikleyici olabileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Lütfen gerekli alanları doldurun.*